Komitet Naukowy


Przewodnicząca Komitetu Naukowego:

dr hab. Beata Grobelna, prof. UG

Pracownik Katedry Chemii Analitycznej, nauczyciel akademicki oraz popularyzator nauki. Od 2020 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Chemii.
Zainteresowania badawcze dr hab. Beaty Grobelnej, prof. UG, mieszczą się w obszarze inżynierii materiałowej oraz nanotechnologii chemicznej. Zagadnienia dotyczą otrzymywania nowych materiałów hybrydowych w formie litej oraz nanowarstw domieszkowanych jonami lantanowców oraz związkami o znaczeniu biologicznym. Zajmuje się otrzymywaniem nanocząstek metali szlachetnych i wykorzystaniem ich w inżynierii materiałowej, spektroskopii oraz w recepturach kosmetycznych. W wolnych chwilach spędza czas na poznawaniu różnych miejscowości w ramach TRIno.


Członkowie Komitetu Naukowego:


dr hab. Anna Roszkowska, prof. GUMed

Dr hab. Anna Roszkowska ukończyła studia magisterskie na Wydziale Farmaceutycznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, GUMed (ówczesnej Akademii Medycznej w Gdańsku) w roku 2003. W roku 2009 obroniła pracę doktorską wykonywaną w Katedrze i Zakładzie Biochemii Farmaceutycznej GUMed i uzyskała tytuł doktora nauk farmaceutycznych. W latach 2014 – 2015 pracowała na etacie asystenta w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Wydziału Lekarskiego GUMed. Od listopada 2015 roku do chwili obecnej zatrudniona jest na stanowisku adiunkta w Katedrze i Zakładzie Chemii Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego GUMed. W lutym 2021 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego. W latach 2016-2017 odbyła roczny staż podoktorski w grupie profesora Janusza Pawliszyna w University of Waterloo w Kanadzie, a w latach 2024-2025 kontynuowała prace naukowe w grupie Profesora Pawliszyna jako Visiting Scholar. Badania naukowe dr hab. Anny Roszkowskiej obejmują analizy farmaceutyczne oraz badania małocząsteczkowych związków endogennych (metabolitów) zarówno w próbkach środowiskowych, jak i w materiale biologicznym. Celowane i niecelowane analizy metabolomiczne prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnych technik przygotowania próbek do analizy (w tym głównie mikroekstrakcji do fazy stałej SPME) oraz narzędzi instrumentalnych, takich jak spektrometria mas. Dr hab. Anna Roszkowska jest autorką i współautorką szeregu oryginalnych i poglądowych prac naukowych oraz rozdziałów w monografiach naukowych. Łączna punktacja IF opublikowanych prac wynosi >235; H-index: 15.


dr hab. Joanna Makowska, prof. UG

Związana z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego od czasów studiów. Po ich ukończeniu w 2002 roku, uzyskała tytuł zawodowy magistra chemii, a odpowiednio w latach 2007 i 2016, stopnie doktora i doktora habilitowanego nauk chemicznych. W lutym 2018 roku została zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego UG. W 2016 objęła funkcję kierownika Zespołu Biologicznej Chemii Nieorganicznej. Od roku 2024 powołana została na stanowisko Prodziekana ds. Studenckich i kształcenia, na kadencję 2024-2028. Kilkukrotnie odbywała staże naukowe w Baker Laboratory of Chemistry w Uniwersytecie Cornella, w Stanach Zjednoczonych (2004-2006, 2007, 2010 oraz 2011), a także w Università degli Studi di Firenze, Włochy (2016, 2019, 2022). Jej główne zainteresowania naukowe mieszczą się w obszarze chemii bionieorganicznej oraz obliczeniowej. Dotyczą one aktualnie biofizycznej charakterystyki oddziaływań peptydów antybakteryjnych i kosmetycznych z jonami metali bloku d, lekami i związkami naturalnego pochodzenia. Jest specjalistką w dziedzinie technik mikrokalorymetrycznych oraz dynamiki molekularnej dot. badań stabilności biomolekuł w roztworze. Opublikowała Ona ponad 70 oryginalnych artykułów naukowych (cytowane przez innych autorów ponad 600 razy).


dr hab. Artur Giełdoń, prof. UG


dr hab. inż. Sebastian Demkowicz, prof. PG


dr hab. Piotr Storoniak, prof. UG


dr inż. Agnieszka Fiszka Borzyszkowska


dr Paulina Łukaszewicz

Adiunkt w Katedrze Analizy Środowiska, Wydziału Chemii, Uniwersytetu Gdańskiego z wieloletnim doświadczeniem w: (I) w opracowywaniu metod analitycznych do oznaczania śladowych poziomów zanieczyszczeń antropogenicznych w próbkach środowiskowych, zwłaszcza z wykorzystaniem chromatografii cieczowej sprzężonej ze spektrometrią mas, (II) w rozwoju i optymalizacji metod ekstrakcji leków i pestycydów przy użyciu różnych technik,
(III) w ocenie stabilności zanieczyszczeń antropogenicznych w środowisku. Obecne badania koncentrują się na wpływie na środowisko pestycydów nowej generacji, w tym ich trwałości w glebie i wodzie oraz ryzyku związanym z ich obecnością w krajobrazie rolniczym. Szczególna uwaga poświęcana jest efektom toksycznym dla bezkręgowców, w tym pszczół miodnych, obserwowanym po ekspozycji na wiele czynników stresogennych. Ponadto zajmuje się monitorowaniem pestycydów w żywności. Stopień doktora nauk chemicznych uzyskała w 2019 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorką wielu prac z listy filadelfijskiej (https://orcid.org/0000-0002-2674-381X).


dr inż. Anna Malankowska

Adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się w fotokatalizie heterogenicznej oraz inżynierii nanomateriałów. Uzyskała stopień doktora nauk chemicznych na Politechnice Gdańskiej w 2016 roku. Jej badania koncentrują się na projektowaniu i charakterystyce nowych materiałów fotokatalitycznych wykorzystywanych do produkcji wodoru, fotokonwersji CO₂ oraz degradacji zanieczyszczeń pod wpływem promieniowania widzialnego. Jest autorką ponad 40 artykułów naukowych, patentów, zgłoszeń patentowych oraz laureatką prestiżowych stypendiów i nagród, w tym stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców. Współpracowała z licznymi ośrodkami naukowymi na świecie, m.in. w Japonii, Niemczech, Słowenii, Izraelu i Ekwadorze. Jej prace łączą badania podstawowe z aplikacjami przemysłowymi – uczestniczyła m.in. w opracowaniu technologii oczyszczania powietrza z lotnych związków organicznych, mikroorganizmów, a także wirusów (w tym SARS-CoV-2).


dr Marta Orlikowska


mgr Katarzyna Chmur

Pochodzi z Bielska Podlaskiego, gdzie ukończyła II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza. W roku 2016 rozpoczęła studia na kierunku chemia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Przez niemal cały okres studiów związana była z Naukowym Kołem Chemików UG, gdzie w latach 2018-2020 pełniła funkcję prezesa. W 2021 roku uzyskała tytuł magistra chemii i w tym samym roku rozpoczęła kształcenie w Szkole Doktorskiej przy Wydziale Chemii UG, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską pod opieką dr hab. Dariusza Wyrzykowskiego, prof. UG. Od 2023 roku zatrudniona na stanowisku asystenta w Katerze Chemii Ogólnej i Nieorganicznej. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół związków kompleksowych wanadu, a zainteresowania prywatne wokół robótek ręcznych i śpiewu w chórze Gedanum Orthodoxum. O swoim pochodzeniu i poszukiwaniu własnej tożsamości miała okazję opowiedzieć podczas TEDxUniversityofGdansk (https://www.youtube.com/watch?v=dYA1j4KojmQ)


mgr Kamil Antoszewski

W roku 2019 rozpoczął studia licencjackie na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego na specjalizacji Analityka i Diagnostyka Chemiczna. Tuż po ukończeniu nowo otwartych studiów II stopnia Digital Chemistry rozpoczął kształcenie w szkole doktorskiej realizowanej w katedrze Chemii i Radiochemii Środowiska w pracowni Chemoinformatyki Środowiska. Przez całe studia magisterkich był związany z Kołem Naukowym Ochrony Środowiska jako aktywny członek i wiceprzewodniczący, biorąc udział w licznych wydarzeniach promujących popularyzację nauki. Od 2024 roku pełni funkcję opiekuna pomocniczego KNOŚ. W pracy doktorskiej skupia się na analizach omicznych ekspresji genów i uczeniu maszynowym. W wolnym czasie powraca do czytania literatury rosyjskiej. i astronomii