Komitet Naukowy


dr hab. Beata Grobelna, prof. UG

Pracownik Katedry Chemii Analitycznej, nauczyciel akademicki oraz popularyzator nauki. Od 2020 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Chemii.
Zainteresowania badawcze dr hab. Beaty Grobelnej, prof. UG, mieszczą się w obszarze inżynierii materiałowej oraz nanotechnologii chemicznej. Zagadnienia dotyczą otrzymywania nowych materiałów hybrydowych w formie litej oraz nanowarstw domieszkowanych jonami lantanowców oraz związkami o znaczeniu biologicznym. Zajmuje się otrzymywaniem nanocząstek metali szlachetnych i wykorzystaniem ich w inżynierii materiałowej, spektroskopii oraz w recepturach kosmetycznych. W wolnych chwilach spędza czas na poznawaniu różnych miejscowości w ramach TRIno.


dr hab. Przemysław Kulawczuk, prof. UG

Członek Rad Programowych kierunków Biznes Chemiczny oraz Biznes i Technologia Ekologiczna, prowadzi zajęcia i działalność naukową z zakresu przedsiębiorczości, projektowania modeli biznesowych w tym w biznesie chemicznym, ekonomiki przedsiębiorstw technologicznych, ekologicznych a także z zakresu ekonomii behawioralnej i podejmowania decyzji. Autor szeregu publikacji naukowych w wymienionych zakresach. Kierownik i uczestnik szeregu projektów badawczych i rozwojowych.


dr hab. inż. Anna Białk-Bielińska, prof. UG

Jestem absolwentką studiów magisterskich Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego (kierunek: Ochrona środowiska) oraz studiów inżynierskich Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej (kierunek: Technologie ochrony środowiska). Od 2009 roku jestem zatrudniona w Katedrze Analizy Środowiska na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie pracuję na stanowisku profesora UG. Od 2016 roku pełnię również funkcję kierownika Pracowni Chemicznych Zagrożeń Środowiska. Posiadam ponad 15-letnie doświadczenie w zakresie badań nad oceną ryzyka środowiskowego nowo pojawiających się̨ zanieczyszczeń́ (szczególnie farmaceutyków) w środowisku, co obejmuje opracowywanie nowych metodyk analitycznych w różnych próbkach środowiskowych, ocenę ich losu środowiskowego oraz badanie ich ekotoksyczności.


dr Anna Wcisło

Z Uniwersytetem Gdańskim jestem związana od 2004 roku, kiedy to rozpoczęłam studia na kierunku Ochrona Środowiska. Przez wiele lat byłam członkiem Naukowe Koła Chemików, a obecnie sprawuję opiekę nad Kołem Naukowym Biznesu Chemicznego. Doktorat z dziedziny nauk chemicznych wykonywałam w Katedrze Chemii Analitycznej UG, gdzie obecnie pracuję. Moje zainteresowania naukowe obejmują charakterystykę fizykochemiczną materiałów przewodzących, a także tworzenie nowych sensorów i biosensorów. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego.


dr hab. Artur Sikorski, prof. UG

Jestem pracownikiem naukowo-dydaktycznym zatrudnionym w Katedrze Chemii Fizycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego na stanowisku profesora uczelni. Pełnię również funkcję kierownika Pracowni Krystalochemii. Moje zainteresowania badawcze koncentrują się wokół krystalografii, a w szczególności obejmują syntezę, wyznaczanie struktur metodą dyfrakcji promieniowania rentgenowskiego na monokryształach oraz badania właściwości wieloskładnikowych kryształów zawierających substancje aktywne farmaceutycznie.


dr hab. Magdalena Wysocka, prof. UG

Jestem pracownikiem Katedry Chemii Biomedycznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Moje zainteresowania naukowe dotyczą projektowania nowych jednostek strukturalnych peptydomimetyków będących podstawionymi resztami kwasu L-2,3-diaminopropionowego modyfikowanego w łańcuchu bocznym pochodnymi glikolu polietylenowego i ich wykorzystaniem jako środków transfekcyjnych.


dr hab. inż. Maciej Tankiewicz

Specjalista w dziedzinie zdrowie środowiskowe oraz adiunkt w Zakładzie Toksykologii Środowiska Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest koordynatorem kierunku studiów I stopnia zdrowia środowiskowego, opiekunem 1 roku studiów oraz Studenckiego Koła Naukowego Zdrowia Środowiskowego i Epidemiologii im. Prof. Juliana Aleksandrowicza. Z wykształcenia doktor habilitowany w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz chemik. W pracy naukowej zajmuje się toksykologią żywności oraz wpływem zmian zachodzących w środowisku na zdrowie człowieka. Szczególną uwagę zwraca na zagrożenia zdrowotne wynikające z ekspozycji na pestycydy i substancje endokrynnie czynne. Aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz przestrzeni publicznej, w tym adaptacji miast do zmian klimatu i podnoszenia jakości życia mieszkańców. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej, Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego. Prowadzi razem ze studentami konta popularyzujące dziedzinę zdrowia środowiskowego na Instagramie i Facebooku.


dr hab. Marek Lieder, prof. PG

Z Politechniką Gdańską jestem związany od 1975 r. Obecnie jestem profesorem Politechniki Gdańskiej na Wydziale Chemicznym w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej. Moje zainteresowania dotyczą elektrochemii stosowanej, elektrokatalizy i technologii chemicznej ze szczególnym naciskiem na rozwój nowych elektrod do baterii, ogniw paliwowych oraz elektrolizerów. Również zajmuję się nowymi katalizatorami opartymi na metalach nieszlachetnych a służących do elektroutleniania amoniaku.


dr Joanna Dołżonek

Z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego jestem związana już niemal 20 lat, kiedy to w 2004 roku rozpoczęłam studia na kierunku Ochrona Środowiska. Od 2013 roku jestem zatrudniona w Katedrze Analizy Środowiska, aktualnie na stanowisku adiunkta. Moje zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z oceną ryzyka różnych substancji chemicznych, również takich, które są określane mianem potencjalnych zanieczyszczeń środowiska, w imię proaktywnego podejścia do definiowania zagrożeń środowiskowych. Dlatego też moje badania skupiają się głównie na ocenie losu środowiskowego, ekotoksyczności oraz bioakumulacji cieczy jonowych i produktów transformacji farmaceutyków. Aktywnie propaguję ideologię Zero Waste jako jedna z pomysłodawczyń i organizatorek pokazu mody Zero Waste, który odbywał się dotychczas w ramach Dnia Zrównoważonego Rozwoju oraz Pikniku Nauki Fahrenheita.


dr Daria Grzywacz

Daria Grzywacz jest adiunktem na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, której działalność koncentruje się na badaniach w dziedzinie chemii organicznej, ze szczególnym uwzględnieniem glikochemii. Jej zainteresowania naukowe obejmują chemię węglowodanów, zwłaszcza ich połączenia z naturalnymi saponinami triterpenoidowymi i spirostanowymi, takimi jak diosgenina i betulina. Ponadto, prowadzi badania nad syntezą i oceną glikozylowanych peptydów przeciwdrobnoustrojowych (gAMP) pod kątem ich aktywności przeciwgrzybiczej, przeciwbakteryjnej i hemolitycznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.


dr Elżbieta Adamska

Pracownik Katedry Chemii Analitycznej, nauczyciel akademicki, a także członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Od 2018 roku pełni funkcje opiekuna wspierającego Naukowego Koła Chemików Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zainteresowania naukowe dotyczą syntezy nanocząstek o właściwościach optycznych, mających potencjalne zastosowanie do badań przenikalności przezskórnej. Odbyła kilka staży zagranicznych w tym w Beijing Institute of Technology (Chiny), Univeristy of Belgrade (Serbia) oraz Helmholtz-Zentrum Hereon (Niemcy).


dr Bartosz Rybak

Bartosz Rybak jest adiunktem na Wydziale Nauk o Zdrowiu, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pracuje w Zakładzie Toksykologii Środowiska. Jest mikrobiologiem, zajmującym się badaniem rozprzestrzenienia się w środowisku wielolekoopornych szczepów bakteryjnych. Jego zainteresowania naukowe obejmują ocenę molekularną patogenności środowiskowych szczepów E.coli opornych na cefalosporyny, jako potencjalnego czynnika zakażeń układu moczowego u ludzi z niedoborami immunologicznymi. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Mikrobiologii.